سئوی سایت و تاثیر آن در رتبه سایت

سئوی سایت

سئوی سایت به معنای بهینه سازی موتور جستجو است.

در واقع در زبان لاتین سئو مخفف کلمه (search engine optimization) یا (seo) است. ساده تر بگوییم، بمعنای فرایند بهبود سایت شما برای افزایش بازدید سایت توسط موتورهای جستجو از کلمات مرتبط است.

سئوی سایت چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو از رباتها برای پیداکردن صفحات وب و جمع آوری اطلاعات در مورد آن صفحات استفاده می کنند.

مرحله بعدی الگوریتمها هستند که صفحات موجود در فهرست مطالب را با درنظرگرفتن صدها عامل رتبه بندی می کنند. سپس تعیین ترتیب صفحات را برای نتایج جستجو شده تجزیه و تحلیل می کنند.

سئوی سایت

الگوریتمهای جستجو به گونه ای طراحی شده اند که صفحات مرتبط و معتبر را به ترتیب سطح نشان دهند. بهینه سازی سایت و محتوای شما با توجه به این عوامل می تواند به شما در صفحات، رتبه بندی بالاتری  بدهد و در نتایج جستجو به شما کمک کند. بر خلاف تبلیغات جستجوی پولی ، شما نمی توانید موتورهای جستجو را برای گرفتن رتبه های جستجوی ارگانیک بالاتر پرداخت کنید.

چرا سئوی سایت برای بازاریابی مهم است؟

یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ، سئوی سایت است. سئو بخشی اساسی در بازاریابی دیجیتال است چرا که افراد هر سال هزاران جستجو با هدف تجاری برای یافتن اطلاعات در مورد محصولا و خدمات انجام می دهند. دیده شدن بیشتر و رتبه بالاتر سایت شما در نتایج جستجو برای رقابت شما می تواند تأثیر گذار باشد. با این حال ، نتایج جستجو طی چند سال گذشته در حال تحول بوده است تا به کاربران پاسخ مستقیم و اطلاعات بیشتری داده شود.

سئوی سایت برای بازاریابی

شاید از خودتون بپرسید که چطور می تونم سئوی سایت رو یاد بگیرم؟

در ادامه مقاله برای شما چند راه ارائه کردم.

اگر می خواهید سئوی سایت را یاد بگیرید ، باید برای کارهای خلاقانه ، فنی و تحلیلی آماده باشید. بسیاری از تکنیک ها با اهداف مختلف وجود دارد و این فقط مربوط به یک ساختار کامل یا پیش زمینه فنی وب سایت نیست. وب سایت شما باید با محتوا با کیفیت و بهینه سازی شده متناسب با نیاز مخاطبان شما تکمیل شود. البته ، این باید به اندازه کافی خوب باشد که از وب سایت های دیگر بیشتر دیده شود.

سئوی سایت برای بازاریابی1

آیا برای یادگیری سئوی سایت به کمک کسی احتیاج دارم؟

شما می توانید دانش کافی برای ادامه سئو به تنهایی کسب کنید. اگر نمی دانید چگونه سئوی سایت را یاد بگیرید، ما یک جواب ساده برای شما داریم؛ شما به مطالعه و تمرین زیادی نیاز دارید.

نکته خوب این است که شما می توانید اطلاعات زیادی در اینترنت به صورت رایگان  (از جمله این مقاله راهنمای سئوی سایت) کسب کنید. البته باید عاقلانه انتخاب کنید. از این گذشته ، می توانید در دوره ها ، کلاس ها یا وبینارهای مختلف شرکت کنید .

بنظر شما سئوی سایت کار سختی است؟

موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو  و دیگر وب سایتها را برای ایجاد سفارش بر اساس الگوریتم های مختلف رتبه بندی مشخص می کنند.

آیا می توانیم این الگوریتم ها را شناسایی کنیم؟

گوگل از بیش از 200 عامل رتبه بندی استفاده می کند. گرچه ما بسیاری از آنها را می شناسیم؛ محتوای با کیفیت ، بک لینک ها یا موارد فنی مانند سرعت سایت و… . اما بسیاری از آنها قابل شناسای نیستند. البته نیازی به دانستن همه عوامل برای رتبه بندی با وب سایت خود ندارید.

سئوی سایت10

مثال

برای درک سئو، فکر کنید در آن همه چیز وجود دارد، یک کاسه سوپ را تصور کنید.

سه جنبه مهم وجود دارد:

 1. لینک دهنده های با کیفیت
 2. محتوای عالی
 3. موارد فنی
 • کاسه نمایانگر موارد فنی پشت وب سایت است. بدون کاسه مناسب، سوپ در تمام میز می ریزد.
 • این سوپ محتوای سایت شما را نشان می دهد. این مهمترین بخش است. محتوای بد باعث می شود سایت شما بدون رتبه بندی باشد.
 • چاشنی نشان دهنده بک لینکهای باکیفیت است که باعث افزایش اقتدار سایت می شود. آخرین ماده ای که سوپ سئوی شما را کامل می کند.

فرقی ندارد کالایی بفروشید، وبلاگ بنویسید یا هر چیز دیگر، بهینه سازی موتور جستجو ضروری است.

بهینه سازی موتور جستجو

بک لینک چیست؟

بک لینک پیوندی است که هنگام پیوند یک وب سایت به وب سایت دیگر ایجاد می شود. پیوندهای برگشتی نیز “لینکهای ورودی” یا “پیوندهای ورودی” نامیده می شوند. بک لینک ها برای سئوی سایت مهم هستند.

اهمیت سئوی سایت برای وبسایت شما چیست؟

وب سایت شما باید توسط موتورهای جستجو پیدا شود؛ در غیر این صورت شما گم شده اید. به طور  خلاصه، اگر قصد دارید با وب سایت خود موفق شوید ، باید سئو را یاد بگیرید و انجام دهید. برخی از جنبه ها پیچیده تر هستند ، اما در اکثر اوقات،

موفقیت سئو بر روی عقل سلیم و چند روش برتر است.

اهمیت سئوی سایت

واژگان و اصطلاحات اساسی سئوی سایت

 • سئو در صفحه و سئو خارجی
 • کلاه سفید ، کلاه سیاه و کلاه خاکستری در سئو

1- سئو در صفحه و سئو خارجی

انجام سئو بر روی صفحه(در سایت)، به معنای بهینه سازی وب سایت شما برای تأثیرگذاری بر نتایج جستجوی ارگانیک است. 

بهینه سازی محتوا از طریق جنبه های فنی

 • برچسب های متا
 • عناوین
 • ساختار URL
 • تصویر جستجوگرها
 • محتوا
 • داده های ساختاری
 • سرعت وب سایت

 روش های زیادی برای به دست آوردن آنها وجود دارد:

 • دسترسی به ایمیل
 • وبلاگ نویسی مهمان
 • ارسال ها
 • تلاش های رسانه های اجتماعی
 • همکاری با تأثیرگذار
 • نوشتن مطالب ارزشمند ، بنابراین مردم دوست دارند به وب سایت شما پیوند دهند

2- سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه در مقابل سئوی کلاه خاکستری

کلاه های سیاه در مقابل کلاه های سفید منشاء آنها در فیلم های غربی است. مثل بچه های بد در مقابل بچه های خوب است. اما این سخنان را جدی نگیرید. نظرات در مورد هر دو رویکرد سئوی سایت متفاوت است.

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه

 مجموعه ای از اقدامات غیر اخلاقی برای بهبود رتبه بندی یک وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو است. آنها طوری طراحی شده اند که موتورهای جستجو را تحت تأثیر قرار دهند. در حالی که فاکتور انسانی را در نظر نمی گیرند.

سئو کلاه سیاه می تواند در مدت زمان کوتاه شما را به صدر جستجو برساند. اما موتورهای جستجو احتمالاً دیر یا زود وب سایت را جریمه و ممنوع می کنند.

سئوی سایت14

سئوی کلاه سفید

 مجموعه ای از تکنیک های اخلاقی است که به رهنمودها و قوانین رعایت می شود. بخش های اصلی سئو کلاه سفید عبارتند از:

 • کیفیت و محتوای مرتبط
 • بهینه سازی کلی وب سایت
 • ساختمان پیوند

سئو کلاه سفید یک استراتژی بلند مدت است که با هدف بهبود تجربه کاربر انجام می شود.

خوب بودن در دنیای سئوی سایت ، هدفی مناسب در نظر گرفته می شود.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری

اصطلاحی نیز به نام” کلاه خاکستری سئو” وجود دارد. عملی که در مقایسه با تکنیک های کلاه سیاه ممکن است خطر کمتری داشته باشد. تکنیک های کلاه خاکستری به طور واضح توسط گوگل تعریف نشده اند. به طور کلی ، شما نمی خواهید گوگل را دشمن خود قرار دهید. بیایید نگاهی دقیق تر به موتورهای جستجو بیاندازیم و معمولی ترین عوامل رتبه بندی که شما باید روی آنها تمرکز کنید را بررسی کنیم.

سئوی سایت15

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

موتورهای جستجو شامل سه ماده اصلی هستند:

 • خزنده
 • نمایه سازی
 • انتخاب نتایج

روند به شرح زیر است:

 • خزنده

خزیدن یا عنکبوتی به معنای اسکن سایت، بخشهای آن، محتوا، کلمات کلیدی، عناوین، لینک های پیوندی، تصاویر است. هر داده ای که در سایت یافت شود خزنده است. خزنده ها تمام پیوندهای ابرمتن را در یک سایت که به سایتهای دیگر اشاره دارد، تشخیص می دهند. آنها بارها و بارها آن صفحات را تجزیه می کنند.

رباتها برای به روزرسانی داده ها به طور مرتب کل اینترنت را جستجو می کنند.

 • نمایه سازی

پس از خزیدن وب سایت، نمایه سازی صورت می گیرد. این  فهرست را بعنوان یک کاتالوگ غول پیکر یا کتابخانه ای پر از سایت های سراسر جهان تصور کنید. دیده شدن یک وب سایت معمولاً مدتی طول می کشد. تجربه ما ، از 1 تا 10 روز است.

نکته قابل تامل این است که شما می توانید با استفاده از این اپراتور جستجو، صفحات وب سایت خود را که قبلاً نمایه سازی شده، جستجو کنید. علاوه بر این، هر بار که تغییر کند، خزنده دوست خوب ما دوباره آن را اسکن می کند. به خاطر داشته باشید تا زمانی که به روزرسانی ها در سایت آشکار نشوند، در موتورهای جستجو قابل مشاهده نیستند.

 • انتخاب نتایج

نتایج برای توسعه دهندگان و کاربران بسیار مهم است.

هنگامی که کاربر اینترنت یک جستجو ارسال کند، در فهرست موتور جستجو ثبت می شود و نتایج مطابق آن را بیرون می آورد. این فرآیند بررسی در برابر میلیاردها سایت براساس الگوریتمهای مختلف صورت می گیرد. شرکتهایی که موتورهای جستجو گوگل، بینگ و یاهو را اجرا می کنند، محاسبات دقیق الگوریتم های خود را مخفی نگه می دارند. با این وجود، بسیاری از عوامل رتبه بندی کاملاً شناخته شده هستند.

موتورهای جستجو2

عوامل رتبه بندی

بیشتر این عوامل اثبات شده است، اما برخی فقط گمانه زنی هستند. علاوه بر این، برخی از دیگری مهمتر است. برای یادگیری سئو سایت لازم نیست همه عوامل رده بندی را به صورت دلخواه بدانید. خوب است که حداقل یک مرور کلی داشته باشید. یکی از مهمترین فاکتورها، نمایه بک لینک بر اساس تعداد و کیفیت بک لینکهای منتهی به یک سایت است. عوامل رتبه بندی را می توان به عوامل جستجوگرها در صفحه و لینک سازی یا عوامل سئو خارجی تقسیم کرد.

نکته

برای پیدا کردن نقاط قوت و ضعف وبسایت خود ، دامنه هر وبسایت دیگری را بررسی کنید.

نحوه استفاده مردم از موتورهای جستجو

نکته اصلی سئو دوستانه بودن با کاربران و موتورهای جستجو است.

اگر تمام پول و وقت خود را در سئوی فنی کامل سرمایه گذاری کنید، خوب است. اما اگر تعامل کاربر ضعیف باشد، موقعی های شما می تواند از بین برود.  اینگونه است که شما شروع به هدر دادن پول می کنید.توجه داشته باشید که نقطه نظر کاربر اولویت شماره یک است.

سئوی سایت9

چک لیست در صفحه سئو

بیایید با کارهایی که می توانید در وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگر انجام دهید ، شروع کنیم.

1- قبل از شروع نوشتن اطلاعاتی را جستجو کنید که افراد جستجو می کنند

آیا قصد دارید در مورد موضوعی که افراد جستجو می کنند بنویسید؟

آیا مطمئن هستید که نظر شما متفاوت و منحصر به فرد است؟

آیا می توانید یک ارزش افزوده جدید به موضوع ارائه دهید؟

آیا زمان شما مناسب است؟”

این سؤالات اصلی قبل از شروع نوشتن است.

2- برچسب ها و عناوین

ایجاد یک برچسب، عنوان جذاب، توضیحات متا و عناوین بسیار موثر است.

کلیدواژه اصلی تمرکز شما هنوز باید در آنجا باشد. بنابراین کاربران می دانند وب سایت شما در مورد چیست. کاربران و موتورهای جستجو را متقاعد کنید روی سایت شما کلیک کنند.

یک اشتباه اصلی هنگام ایجاد عنوان

یک بار دیگر ، به مشارکت کاربر بیاندیشید. بنابراین با استفاده از کلمات ارزان یا خیلی شیرین کم کاری نکنید. به رقبای خود نگاه کنید.  تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی برای آنها مفید است و استراتژی خود را بسازید.

3- از URL های دوستانه سئو سایت استفاده کنید

 • از استفاده از URL های ایجاد شده خودکار با چهره ها و شخصیت ها خودداری کنید.
 • از URL های مربوط به مطالب و عنوان آن استفاده کنید
 • اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید مجوزهای ثابت را در تنظیمات مشترک تنظیم کنید.

متخصصان سئوی سایت می گویند URL های کوتاه،  مرتبه ای بهتر در گوگل دارند. 

سئوی سایت14

ادامه چک لیست

4- چندرسانه ای

آیا می خواهید بازدیدکنندگان خود را درگیر کنید؟ از تصاویر، اینفوگرافیک ها، نمودارها و فیلمها استفاده کنید.

بعضی چیزها باید به شیوه قدیمی نوشته شود، اما چندرسانه ای یک ضرورت است. پخش ویدیو یکی از داغترین روندهای بازاریابی طی چند سال اخیر بوده است. علاوه بر این، آنها به افراد انگیزه می دهند تا محتوای شما را به اشتراک بگذارند یا اظهارنظر کنند.

5- پیوندهای داخلی و خارجی

استفاده از پیوندهای برون مرزی، سیگنال ارتباطی با موضوع شما را به گوگل می دهد.

حتماً با منابع مرتبط و معتبر پیوند برقرار کنید. پیوندهای داخلی روشی مناسب برای تبلیغ سایر مقالات یا بخشهای سایت شما هستند. بازدید از آنها آسانتر می شود و منجر به تعامل بیشتر می شود. پیوند داخلی همچنین به رباتهای گوگل کمک می کند تا ساختار سایت را درک کنند.

6- بگذارید مردم درگیر شوند

محتوای عالی خودش را به اشتراک می گذارد.

این روزها مردم تنبل هستند. بنابراین دکمه های اشتراک همیشه باید در وب سایت شما باشد. فیس بوک، توییتر یا لینکدین از شبکه های اجتماعی پرمخاطب هستند. شبکه های اجتماعی مرتبط با موضوع مانند ردیت و پینترست و … را نیز در نظر بگیرید.

سئوی سایت7

جمع بندی

سئوی سایت یک موتور جستجو برای رتبه بندی سایت شما است. در حقیقت کار این موتور، جستجو براساس عناوین، کلمات کلیدی و پیوندهایی است که در سایت شما قرار می گیرد. برای یادگیری سئوی سایت میتوانید با جستجو در اینترنت و خواندن مقالات، مطالبی را بیاموزید. همچنین برای یادگیری میتوانید در وبینارها شرکت کنید. فیلمهای آموزشی را خریداری کنید. روش کار این موتور جستجو براساس سه مورد است. خزنده، نمایه سازی و انتخاب نتایج. با نوشتن متن هایی که مخاطب را با شما همراه می کند، میتوانید به صفحه اول جستجوی گوگل بروید.

 

آموزش

بهینه سازی سایتدیجیتال مارکتینگسئوموتور جستجو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *